V čem se liší silniční pravidla v zahraničí oproti ČR, jaké jsou rychlostní limity a kde a jak se platí v Evropě mýto?
Odpovědi naleznete níže u jednotlivých zemí. Jedním z nejvíce zajímavých a nejméně známých pravidel je zákaz použití navigačních aplikací v telefonu, které dokážou zobrazit pevné radary. Toto omezení existuje v Německu a s nadcházejícím létem si na ně dejte opravdu pozor.
Rychlostní limity se obecně v Evropě moc neliší od těch, které známe z českých silnic a dálnic, ale i tak je potřeba se v případě cesty autem na dovolenou do zahraničí lehce připravit. Vyhnete se tak placení pokuty, která může přijít poštou i za několik měsíců po vašem návratu ze zahraničí. Přehled limitů najdete v našem článku.
A jak je to s mýtem v Evropě? Některé země mají zavedené mýtné systémy nebo silniční poplatky pro používání určitých úseků silnic a dálnic. Informujte se předem o tom, zda je v zemi, do které cestujete, potřeba zakoupit mýtnou známku či elektronický mýtný poplatek nebo provést jakékoli jiné platby za užívání silnic. Abychom vám vše usnadnili, připravili jsme jednoduchý přehled základních pravidel pro jednotlivé státy s odkazem na nejdůležitější informační webovou stránku v dané zemi.
Rakousko
Odlišnosti:
Pozor na kameru v autě, její používání je zakázané. Každá napevno umístěná kamera snímající veřejné prostranství podléhá oznamovací povinnosti a musí být zaregistrována na příslušném úřadě, jinak hrozí tučná pokuta. Povinnou výbavou je hasící přístroj. V případě dopravní zácpy nebo nehody platí povinnost vytvořit průjezd pro záchranáře, tzv. bezpečnostní uličku. V Rakousku musí v autosedačce či na podsedáku sedět děti do 150 cm a 14 let. Ve vozidle platí zákaz kouření, pokud se v autě nacházejí děti ve věku do 18 let. Reflexní vesta je sice jen doporučená, ale v okamžiku opuštění vozidla ji na sobě mají mít povinně všichni členové posádky.
Rychlostní omezení:
V obci je obvyklá maximální rychlost 50 km/h. Na některých úsecích může být snížena na 30 km/h. Mimo obec je obvyklá maximální rychlost 100 km/h na silnicích mimo obec a 130 km/h na dálnicích. Pro vozidla nad 3,5 tuny je na dálnicích povolena maximální rychlost 80 km/h. Pozor na tzv. IG-L zóny při průjezdu přes Alpy. Zde bývá rychlost omezena na 100 km/h. Výjimku mají pouze plně elektrické vozy, které zde mohou jet až 130 km/h.
Mýtné a dálniční poplatky:
Pro používání rakouských dálnic a rychlostních silnic je vyžadována platná dálniční známka (Vignette).
Dálniční známky lze zakoupit fyzicky na hraničních přechodech, čerpacích stanicích, poštách nebo online. Klasická známka se musí nalepit na přední sklo vozidla. POZOR, pokud si plánujete pořídit elektronickou dálniční známku jako soukromá osoba, nejzazší termín pro její zakoupení je 18 dnů před zahájením cesty. TIP: V případě, že zvolíte možnost nákupu jako podnikatel, dálniční známka platí okamžitě.
Slovinsko
Odlišnosti:
Ve Slovinsku je zakázáno vjet do křižovatky, svítí-li oranžové světlo na semaforu. Každá osoba, která na dálnici nebo rychlostní silnici opustí vozidlo, musí mít reflexní vestu.
Rychlostní omezení:
V obci je obvyklá maximální rychlost 50 km/h. Na některých úsecích může být snížena na 30 km/h. Mimo obec je obvyklá maximální rychlost 90 km/h na silnicích mimo obec a 130 km/h na dálnicích.
Mýtné a dálniční poplatky:
Pro používání slovinských dálnic a rychlostních silnic je vyžadováno placení mýtného (Vinjeta). Papírovou Vinjetu je třeba zakoupit před vjezdem na dálnici a musí být umístěna na přední sklo vozidla. Aktuálně lze také zakoupit elektronickou E-Vinjetu. E-Vinjeta je vázána na registrační značku vozidla. Při koupi proto musíte uvést správnou registrační značku a zemi registrace vozidla a vybrat správnou mýtnou třídu e-známky.
Chorvatsko
Odlišnosti:
V hlavní sezóně nápory turistů čas od času vyústí v dopravní kolaps a dálnice se mohou zastavit. Kdo by však svoji netrpělivost řešil například otáčením nebo by ho napadlo couvat na dálnici, může se těšit na pokutu až 1 000 EUR. V Chorvatsku budou nově policisté rovněž dohlížet na viditelně unavené řidiče nebo ty, kteří řídí pod vlivem léků, jež mohou narušit koncentraci. Plánujte si cestu s dostatečným množstvím zastávek.
Rychlostní omezení:
V obci je obvyklá maximální rychlost 50 km/h. Na některých úsecích může být snížena na 30 km/h. Mimo obec je obvyklá maximální rychlost 90 km/h na silnicích mimo obec a 130 km/h na dálnicích.
Mýtné a dálniční poplatky:
Pro používání chorvatských dálnic je vyžadováno placení mýtného (ETC - Electronic Toll Collection). Mýtné lze platit dvěma způsoby – buď prostřednictvím elektronického systému nebo přímo na mýtných branách, kde si řidič vyzvedne lístek a při výjezdu z dálnice zaplatí podle ujeté vzdálenosti.
Slevy na mýtném poskytují palubní jednotky ETC, které zajistí snadnější průjezd mýtnými branami. Mýtné lze předplatit pomocí platební karty, možné je i získání slevy. Vše pak můžete jednoduše zkontrolovat pomocí mobilní aplikace.
Itálie
Odlišnosti:
Vjezd do centra měst je v Itálii omezen tzv. ZTL zónami s omezenou dopravou. Nesmí do nich vjíždět nikdo, kdo nemá platné povolení, tedy turisté mají většinou zákaz. ZTL zóny má většina italských měst. Pozor tedy, pokud chcete například dojet k hotelu v centru města, nejdříve si ověřte, jestli můžete. To se týká především starých měst jako je Řím apod. V současnosti existuje více jak 200 takových oblastí.
Rychlostní omezení:
V obci je obvyklá maximální rychlost 50 km/h. Na některých úsecích může být snížena na 30 km/h. Mimo obec je obvyklá maximální rychlost 90 km/h na silnicích mimo obec a 110 km/h na dálnicích. Pro určité dálniční úseky může být povolena vyšší rychlost, pokud je to vyznačeno.
Mýtné a dálniční poplatky:
Pro používání italských dálnic je vyžadováno placení mýtného (Pedaggio Autostradale). Mýtné se platí prostřednictvím elektronických systémů, například přes dálniční brány nebo pomocí předplacených karet. Jednoduchým způsobem, jak zaplatit v Itálii za využívání dálnice, je si při vjezdu na dálnici vyzvednout lístek a při výjezdu zaplatit za ujeté km.
Německo
Odlišnosti:
Policie trestá agresivitu či provokace vůči jiným účastníkům silničního provozu. V Německu je zakázáno používat během jízdy aplikace, které zobrazují informace o polohových radarech. Tedy například oblíbenou aplikaci Waze nebo Google Maps. Toto omezení se vztahuje i na spolujezdce. Takže pokud Vás spolujezdec upozorní na radar během jízdy, může dostat také pokutu a v krajním případě vám policie může zabavit i mobilní telefon, protože se jedná o hardwarové zařízení. Další odlišností je tzv. „Dooring“, tedy otevření dveří motorového vozidla do cesty jiného účastníka silničního provozu. Za tento přestupek lze dostat pokutu až 50 eur.
Rychlostní omezení:
Obecně platí maximální povolená rychlost 50 km/h v obci a 100 km/h mimo obec, pokud není jinak označeno. Obecně je známo, že v Německu není zaveden rychlostní limit na dálnicích, ale velmi často bývá rychlost snížena prostřednictvím dopravního značení. Především v okolí velkých měst nebo v rámci dopravních omezení.
Mýtné a dálniční poplatky:
V Německu není vyžadováno placení mýtného na dálnicích pro vozidla do 3,5 tuny.
Maďarsko
Odlišnosti:
V případě mimořádné události musí mít každý člen posádky vozidla oblečenou výstražnou reflexní vestu. V případě, že do Maďarska vjedete automobilem s viditelným poškozením karoserie (zpravidla následkem nehody), doporučuje se mít u sebe příslušný policejní protokol o vyšetření nehody, ze kterého bude vyplývat, že k poškození nedošlo na území Maďarska. V opačném případě mohou nastat při výjezdu ze země problémy.
Rychlostní omezení:
Obecně platí maximální povolená rychlost 50 km/h v obci a 90 km/h mimo obec, pokud není jinak označeno. Na dálnicích je maximální povolená rychlost 130 km/h, pokud není jinak označeno.
Mýtné a dálniční poplatky:
V Maďarsku se platí elektronické mýtné na vybraných úsecích dálnic a rychlostních silnic. Nejjednodušší způsob je nákup dálniční známky ONLINE. Web je dostupný ve slovenském jazyce a je dobré si také přečíst, jak celý systém funguje. Pro tranzit přes Maďarsko je dobré zvolit 10denní dálniční známku. Nákup lze realizovat na čerpacích stanicích, elektronicky nebo pomocí mobilní aplikace.
Polsko
Odlišnosti:
Člen posádky vozidla pohybující se po komunikaci za snížené viditelnosti musí mít na sobě reflexní vestu. Další odlišnost existuje, pokud je taženo nepojízdné vozidlo. Toto vozidlo musí být označeno výstražným trojúhelníkem na levé straně automobilu.
Rychlostní omezení:
Obecně platí maximální povolená rychlost 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec a 140 km/h na dálnicích, pokud není jinak označeno.
Mýtné a dálniční poplatky:
V Polsku platí pro vozidla do 3,5 tuny, a taktéž pro motocykly, že jsou zpoplatněné pouze některé úseky dálnic, nikoliv celá dálniční síť. Přehled zpoplatněných úseků uvádíme níže. Pro dálnici A1 je možný pouze online nákup známky prostřednictvím mobilní aplikace. Pro ostatní zpoplatněné úseky je možné nakoupit dálniční známku také na mnoha čerpacích stanicích.
Zpoplatněné polské úseky pro vozidla do 3,5 tuny:
Dálnice A1
|
Rusocin - Nowa Wieś
|
Dálnice A2
|
Świecko - Lodž
|
Dálnice A4
|
Wrocław (Vratislav) - Kraków
|
Švýcarsko
Odlišnosti:
Ve Švýcarsku je například zakázáno zastavovat stopařům. Pokud má řidič povinnost nosit brýle, existuje povinnost vozit náhradní dioptrické brýle. Výstražný trojúhelník musí být v dosahu posádky, nikoliv tedy v zavazadlovém prostoru.
Rychlostní omezení:
Obecně platí maximální povolená rychlost 50 km/h v obci, 80 km/h mimo obec a 120 km/h na dálnicích, pokud není jinak označeno.
Mýtné a dálniční poplatky:
Ve Švýcarsku se vybírá mýtné na všech dálnicích a vybraných silnicích. Pro vozidla do 3,5 tuny je vyžadováno zakoupení mýtné známky (Vignety), která je platná po dobu jednoho roku.
Francie
Odlišnosti:
V případě, že budete cestovat do center vybraných měst (Paříž, Lyon, Lille, Grenoble, Strasbourg, Marseille, Toulouse, Chambéry, Gers atd.), je povinností řidiče mít emisní plaketu Crit’Air. Nařízení platí pro všechny typy automobilů. Známku je nutné zakoupit s předstihem (přímo ve Francii to není možné). Více o emisních zónách se dozvíte na webu Urban Access Regulations. Ve Francii také platí povinnost mít ve dvoustopém vozidle reflexní vestu pro každého člena ve vozidle.
Pro řidiče také platí zákaz kouření v době, kdy se v automobilu přepravují děti ve věku do 12 let.
Rychlostní omezení:
Obecně platí maximální povolená rychlost 50 km/h v obci, 80 km/h mimo obec a 130 km/h na dálnicích, pokud není jinak označeno. Paříž nedávno zavedla limit 30 km/h.
Mýtné a dálniční poplatky:
Francie má několik provozovatelů dálnic. Veškeré informace lze najít na společném webu Autoroutes.fr. Obecně je to velmi podobné jako v Itálii. U mýtné brány si vyzvednete lístek a při výjezdu zaplatíte kartou nebo hotově. Může se také stát, že poplatek zaplatíte už při vjezdu na dálnici u mýtné brány. Aktuální dopravní informace řidiči najdou navíc na webu.
Nizozemí
Odlišnosti:
V případě, že budete stát mimo osvětlenou silnici, je nutné vozidlo označit nebo nechat rozsvícená potkávací světla. Přípustné je vůz například označit výstražným trojúhelníkem.
Rychlostní omezení:
Obecně platí maximální povolená rychlost 50 km/h v obci, 80 km/h mimo obec a 130 km/h na dálnicích, pokud není jinak označeno.
Mýtné a dálniční poplatky:
V Nizozemsku není obecně vyžadováno placení mýtného na dálnicích pro osobní vozidla. A je potřeba říct, že dálniční síť je velmi hustá. Mobilita je v Nizozemí také zajištěna širokou sítí vodních cest. Zpoplatněn je průjezd pouze dvěma tunely Kil a Westerschelde.
Španělsko
Odlišnosti:
Povinné jsou zde 2 výstražné trojúhelníky ve vozidle. Řidič, který řídí s brýlemi nebo kontaktními čočkami, musí mít s sebou náhradní. Ve Španělsku také platí zákaz stopování a reflexní vestu je nutné použít při vystoupení z vozidla mimo obec. V případě, že se chystáte se svým vozem do centra Madridu nebo Barcelony, platí zde určitá omezení. V Barceloně musí zahraniční vozidla splňovat podmínky pro vjezd, ale není zde nutná registrace. V Madridu zahraniční vozidla nemají možnost získat emisní plaketu. Zahraniční řidiči se musí obrátit na místní úřady e-mailem a obdržet povolení k vjezdu. Obyvatelé mohou poslat 20krát za měsíc svým hostům „pozvání“, tato vozidla pak nepotřebují povolení, ale musí být zaregistrována a zaplatit příslušný poplatek v automatu při jeho parkování.
Rychlostní omezení:
Obecně platí maximální povolená rychlost 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec a 120 km/h na dálnicích, pokud není jinak označeno.
Mýtné a dálniční poplatky:
Ve Španělsku se vybírá mýtné na některých dálnicích a rychlostních silnicích, tzv. Autopista (AP). Existuje několik různých systémů mýtného. Je třeba si předem zjistit, který systém je platný na dané trase. Informace jsou na webu dostupné bohužel pouze ve Španělštině. Ve Španělsku ale také existují dálnice, na kterých není nutné platit mýtné. Tyto silnice se označují Autovia (A) a jejich průjezd je zdarma. Většinou se jedná o běžné silnice, které se postupně rozšířily. Madrid a jeho okruh vám nabídne tzv. Radial (R), které jsou zpoplatněné, a Motorway (M), které jsou bez poplatku.
Portugalsko
Odlišnosti:
V obytných čtvrtích je zakázáno používat zvukové výstražné signály. Při vystupování z vozu mimo vyhrazená místa pro zastavení a parkování, při opravách a nutných zastávkách je povinné nosit reflexních vestu. Tato povinnost se vztahuje na všechny osoby cestující ve vozidle. A v případě, že si zde do vozu chcete nainstalovat palubní kameru, rovnou na to zapomeňte. V Portugalsku podle zákona takové zařízení nesmíte ani vlastnit. O jeho použití už ani radši nepíšeme.
Rychlostní omezení:
Obecně platí maximální povolená rychlost 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec a 120 km/h na dálnicích, pokud není jinak označeno.
Mýtné a dálniční poplatky:
V Portugalsku se vybírá mýtné na dálnicích a rychlostních silnicích. Existuje elektronický systém mýtného nazvaný "Via Verde", ale pro ten jsou určeny vyhrazené pruhy. Tyto pruhy mohou využívat pouze zákazníci s aktivovaným zařízením Via Verde. Pokud nemáte ve voze elektronické zařízení, můžete zastavit u mýtné brány, odeberete si lístek a následně mýto uhradíte při výjezdu. Poslední možností je svůj vůz s českou poznávací značkou zaregistrovat v systému easyToll. Jedná se o klientský účet, kdy vaše poznávací značka je propojena s vaší platební kartou a poplatky se vám strhávají rovnou z účtu. ALE POZOR! Platí pouze na dálnicích s výhradně elektronickým systémem. Systém nelze použít v pruzích vyhrazených výhradně pro zákazníky Via Verde u tradičních mýtných bran.